Opleiding Sportmassage Paard

Date
Gezelschapsdieren
Paarden
Dier
Diergezondheid
Opleiding Sportmassage Paard

Diana Kwast-Hoekstra: “Iets terugdoen voor alles wat paarden voor ons doen”

Diana Kwast-Hoekstra houdt van paarden en ze werkt ermee. Ze volgde meerdere opleidingen rondom het thema paard. Zo is ze onder andere gediplomeerd (kinder)paardencoach en rijinstructeur en rondde ze onlangs de drie modules van onze opleiding Sportmassage Paard succesvol af. “Paarden kunnen veel betekenen voor het welzijn van mensen. Dankzij deze opleiding kan ik heel concreet iets terugdoen voor hún welzijn.”

De invloed van paarden

Na afronding van alle drie de opleidingsdelen is Diana inmiddels officieel geregistreerd bij Aeres en de VPSN. Diana: “Door de herziene wetgeving wordt het steeds belangrijker om je te onderscheiden, door verantwoord te werken en door vakmanschap.”

Diana is oprichter en op vrijwillige basis actief binnen (On)beperkt Vooruit!!; een ANBI-stichting die mensen met een lichamelijke beperking helpt en ondersteunt, onder andere door middel van paardgerichte begeleiding. Die begeleiding kan onder andere bestaan uit paardrijden (ruiterinstructie), grondwerk (dus naast het paard) en coaching (op of naast het paard). Naast eerdere opleidingen bevindt ze zich momenteel in de afrondende fase van de opleiding Freestyle® Instructeur bij ATC. “Contact met paarden kan zo veel moois doen voor mensen”, vertelt Diana. “Dat wist ik al sinds ik als kind verliefd werd op deze dieren en later, na het behalen van mijn instructeursdiploma, toen ik praktijkervaring opdeed binnen een manege die gericht was op ruiters met een beperking. Bij Stichting (On)beperkt Vooruit! zien we dagelijks de invloed die paarden kunnen hebben op mensen, hoe gevoelig deze dieren zijn, wat ze ons kunnen leren en hoe blij een mens kan worden van het contact met paarden.”

Een machtig dier masseren

Diana: “Wij zetten paarden in om mensen te helpen en die paarden doen het allemaal voor ons. Eigenlijk zouden we ze daar best wat dankbaarder voor mogen zijn. Vanuit mijn achtergrond als IC-verpleegkundige fascineert het menselijk lichaam mij enorm, maar een paardenlijf is helemáál machtig. De gedachte dat je zo’n dier kunt ondersteunen door hem te masseren en dat jij een bijdrage kunt leveren aan zijn welzijn, dát was de reden dat ik de cursus Sportmassage Paard ging volgen.”
Diana leeft met meerdere chronische aandoeningen die haar fysiek beperken. Ze vertelt dat de opleiding behoorlijk intensief, maar toch te doen is. “In de ochtend krijg je theorie en ’s middags praktijkles op de prachtige locatie van het Aeres Hippisch Centrum in Kootwijkerbroek. De faciliteiten daar zijn uitstekend en de opleiding bieden een goede combinatie van praktijk en digitale ondersteuning. De schoolpaarden op het AHC zijn betrouwbaar, geduldig en goed opgeleid. Daardoor kunnen studenten in een veilige en rustige omgeving leren voelen, observeren en werken.”

Fascinerend

Als we haar vragen voor wie deze opleiding geschikt is, vertelt Diana: “Eigenlijk voor iedereen die iets extra’s wil betekenen voor paarden. Je kunt sportmassage gebruiken om je eigen paard te ondersteunen en om de band met je paard te versterken. Met een goede behandeling kun je het fysieke en mentale welzijn van het paard verbeteren. Tijdens de opleiding bij het ATCB leerde ik onder andere hoe alle spieren en pezen met elkaar in verbinding staan, dat bijvoorbeeld spanning in de hals of nek effect kan hebben op het achterbeengebruik. Als paardenmasseur kun je preventief te werk gaan; voorkomen dat er problemen ontstaan. Het is fascineren om te zien hoe paarden reageren en actief meewerken in dat proces.”

Gapen

Diana vertelt dat zij, als ze het hele paardenlichaam masseert, zo’n anderhalf tot twee uur bezig kan zijn. “Zelf gebruik ik vaak een combinatie van technieken. Met aromatherapie kun je een hogere graad van ontspanning bereiken en met de Masterson Methode kun je de aandacht van het paard naar een bepaald gebied van zijn lichaam brengen. Paarden zijn vluchtdieren, ze staan bijna altijd ‘aan’. Als je tijdens een massage merkt dat een paard zich zo veilig voelt dat hij de spanning loslaat, als zijn spieren letterlijk onder je handen verzachten en hij begint te gapen als teken van diepe ontspanning; dat blijft iedere keer weer indrukwekkend om mee te maken.

Partners van Aeres Training Centre