De natuur als co-docent-traject

natuur als co docent
Ben je graag buiten? Wil je van de buitenomgeving je leslokaal maken? Ben je graag met je Handen, Hoofd en Hart bezig? Wil je de natuurlijke omgeving centraal zetten in je les? En wil je je eigen professionaliteit verder door ontwikkelen? Dan is deze opleiding iets voor jou!

In het kort

  • Eerste startdatum 18 september 2026
  • Aantal dagen/uur 5 lesdagen (Aantal dagen/uur: 30 uur les en 10 uur zelfstudie)
  • Prijs € 750,00
  • Resultaat Certificaat
  • Deelnemers 12 cursisten

Goed om te weten

  • Dit ga je leren

    Je kunt de natuur inzetten als co-docent.

    • Je leert patronen te herkennen binnen ecosystemen die een rol spelen binnen je didactiek/pedagogiek.
    • Je leert je leerdoelen te verschuiven van traditionele controle en meetbaarheid naar een open, relationele benadering waarbij de natuur als gelijkwaardige partner wordt gezien.
    • Je leert omgaan met onvoorspelbare situaties en die in te zetten binnen een pedagogisch educatief kader.
    • Je leert ruimte te maken voor wat er op dat moment nodig is.
    • Je leert kijken vanuit een ecocentrisch perspectief in plaats van een antropocentrisch perspectief.
    • Je leert luisteren naar niet-menselijke stemmen: het leren ‘lezen’ van communicatie en signalen van andere soorten om samenwerking op basis van gelijkwaardigheid aan te gaan.
    • Je leert hoe informatie beter beklijft als er een motorische component of een fysieke ervaring aan gekoppeld is.
  • Voor wie?

    Docenten in het primair en voortgezet onderwijs, MBO, HBO die de natuur als co-docent willen inzetten tijdens hun lessen maar ook voor educatieve medewerkers van groene organisaties.

  • Kosten

    € 750,00

  • Programma

    Het uitgangspunt van dit traject is je thuis voelen in de natuur. Je leert kijken vanuit een etno-ecologisch perspectief en ontwikkelt een Sense of Place. Je gaat aan de slag met je handen en je zintuigen zodat je didactische werkvormen kunt ontwikkelen in wederkerigheid met het landschap. Je leert vanuit verschillende natuurbeelden te kijken naar je doelgroep en wat dat betekent voor je werkvormen. Je wordt je bewust van de gevolgen van jouw handelen op je doelgroep en op de omgeving. Je leert kijken naar die omgeving vanuit indigenous perspectief. Met behulp van verschillende Bushcraft vaardigheden leer je een leslokaal creëren uit het niets. Je leert lessen te ontwikkelen in wederkerigheid met het landschap op zo’n manier dat zowel het landschap als je lessen elkaar in steeds toenemende mate faciliteren. Door relaties aan te gaan met actoren in de natuur ben je in staat deze actoren in te zetten voor pedagogische en didactische doeleinden. Je leert van en met elkaar. De lessen zijn altijd buiten onder alle weersomstandigheden.

    Wat onder andere aan bod komt in deze minor:

    • Etno-educatief onderwijs
    • Ervaringsleren
    • Wilde pedagogiek
    • Indigenous Knowledge Systems
    • Interspecies pedagogiek
    • Rewilding education
    • Etnologische natuurgebonden vaardigheden
    • Transformatief leren

Inschrijven

  • Lesdagen

    vrijdag 10:30 - 16:30 Nog niet bekend
    vrijdag 10:30 - 16:30 Nog niet bekend
    vrijdag 10:30 - 16:30 Nog niet bekend
    vrijdag 10:30 - 16:30 Nog niet bekend
    vrijdag 10:30 - 16:30 Nog niet bekend
    Inschrijven

Jouw docenten

  • Michel Grobbe

    Michel Grobbe is ecoloog, docentopleider en onderzoeker bij Aeres Hogeschool. Vanuit zijn achtergrond in het onderwijs, etno-ecologie, diergedrag en sporenkunde leidt hij (aankomende) docenten op in hun professionele ontwikkeling in een natuurlijke context.
  • Diederik Pomstra

    Diederik Pomstra is experimenteel archeoloog en docentenopleider bij Aeres Hogeschool. Doormiddel van ervaringsleren begeleid hij toekomstige docenten in het buiten leren.

Hulp nodig?

Kom je er niet uit? Geen probleem. Neem contact op met een van onze experts.

Partners van Aeres Training Centre