Honden- en kattenvoeding 4

Hond in gras
De cursus honden- en kattenvoeding 4 gaat in op de wisselwerking tussen voeding en gedrag. Deze cursus is te volgen als je de online cursus honden- en kattenvoeding 1 hebt afgerond of als je beschikt over vergelijkbare basiskennis.  

In het kort

  • Eerste startdatum 18 december 2025
  • Aantal dagen/uur 3,5 uur - 0 uur studiebelasting
  • Prijs € 350,00
  • Locatie Aeres Training Centre Barneveld
  • Deelnemers 30 cursisten

Goed om te weten

  • Dit ga je leren
    Na afloop van deze sessie kun je:
    1. Uitleggen hoe specifieke nutriënten (zoals eiwitten, vetzuren, koolhydraten) invloed kunnen hebben op gedrag.
    2. Beschrijven hoe het microbioom en de darm-hersen-as bijdragen aan gedragsregulatie.
    3. Herkennen of gedragsveranderingen mogelijk gerelateerd zijn aan voeding of verstoring van het darmmilieu.
    4. Verduidelijken welke voedingsaanpassingen of supplementen (zoals vezels, omega-3, probiotica) al dan niet kunnen bijdragen aan gedragsmatige stabiliteit.
    5. Weten in hoeverre Giardia-infecties bij pups te koppelen zijn aan gedrag (zoals onrust of bijtgedrag) en beoordelen welke elementen wetenschappelijk onderbouwd zijn.
    6. Beoordelen welke commerciële producten onderbouwd zijn qua gedragsclaims, en wanneer voorzichtigheid geboden is.
    7. Voorbeelden geven van situaties waarin voeding een ondersteunende rol kan spelen bij gedragsproblemen.
  • Voor wie?
    MBO4-professionals in dierverzorging, dierenspeciaalzaken, paraveterinairen of gedragsbegeleiding, met basiskennis van honden- en kattenvoeding en interesse in de wisselwerking tussen voeding en gedrag.
  • Kosten

    € 350,00

    Bij deze cursus is de lunch niet inbegrepen.

  • Programma

    In deze interactieve sessie van een halve dag wisselen theorie en praktijkvoorbeelden elkaar af. De cursus heeft geen medische diagnose-insteek, maar is gericht op signalering, basisinzichten en de rol van voeding.

    13.00 – 13.15 | Introductie

    • Inleiding op het thema: hoe kan voeding gedrag beïnvloeden?
    • Voorbeelden uit de praktijk en misverstanden in de media

    13.15 – 14.00 | Voedingsstoffen & gedrag

    • Rol van eiwitten (tryptofaan, tyrosine) bij aanmaak van neurotransmitters
    • Invloed van koolhydraten en bloedsuiker op prikkelbaarheid
    • Vetzuren (omega-3) en cognitieve ontwikkeling
    • Voorbeelden van voedingen met specifieke samenstellingen gericht op gedragsondersteuning

    14.00 – 14.15 | Korte pauze 1

    14.15 – 15.30 | Vezels, microbioom, Giardia & de darm-hersen-as

    • Wat is het microbioom en waarom is het relevant voor gedrag?
    • Hoe beïnvloeden voedingsvezels en fermentatieproducten (zoals SCFA’s) het gedrag?
    • Invloed van prebiotica, probiotica en postbiotica
    • Bespreking: Giardia bij jonge honden – verband met bijtgedrag of onrust?
      o Wetenschappelijke status: wat is onderbouwd, wat is observatie?
      o Invloed van darmongemakken op gedrag via de darm-hersen-as
      o Ondersteunende voedingsaanpak bij of na Giardia

    15.30 – 15.45 | Korte pauze 2

    15.45 – 16.30 | Ziekte, supplementen & gedragsbeïnvloeding via voeding

    • Hoe ziektebeelden (zoals jeuk, overgewicht, gastro-intestinale problemen) gedragsmatig kunnen doorwerken
    • Welke rol kan voeding spelen in verlichting of modulatie?
    • Overzicht van veelgebruikte voedingssupplementen (L-theanine, Alfa-casozepine, visolie, kruiden) en hun (beperkte) wetenschappelijke onderbouwing
    • Interpretatie van commerciële claims rond ‘calming diets’ en ‘stress reducing snacks’

    16.30 – 17.00 | Bespreking & reflectie

    • Wat zijn zinvolle observaties in de praktijk?
    • Afsluiting & terugblik
  • Toelatingseisen
    De cursus honden- en kattenvoeding 1 is aanbevolen of vergelijkbare basiskennis.

Inschrijven

Jouw docenten

  • Esther Hagen-Plantinga

    Dr. Esther Hagen-Plantinga behaalde haar dierenartsdiploma aan de Universiteit Utrecht in 2004, waar zij in 2003 promoveerde op het gebied van diervoeding. Zij werkte twaalf jaar als universitair docent diervoeding aan de Faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht. Sinds 2019 is zij volledig werkzaam binnen haar eigen adviesbureau Nutrissues, waarmee zij dierenartsen en diervoedingsbedrijven ondersteunt met voedingsadvies voor honden en katten, zowel individueel als op beleidsniveau.

    Dr. Hagen-Plantinga is Europees erkend specialist in veterinaire klinische voeding (Dipl. ECVCN) bij het European College of Comparative Veterinary Nutrition.
    Zij is mede-initiatiefnemer en inhoudelijk ontwikkelaar van FeedWise, een onafhankelijk softwareplatform dat dierenartsen helpt bij het opstellen van wetenschappelijk onderbouwde voedingsadviezen. In haar werk combineert zij wetenschappelijke nauwkeurigheid met een praktische inslag en een oprechte passie voor dierenwelzijn.

Hulp nodig?

Kom je er niet uit? Geen probleem. Neem contact op met een van onze experts.

Partners van Aeres Training Centre